Chcete se zbavit škůdců, nemocí a nedat šanci plevelu? Poradíme, jak to udělat pomocí jednoduchých domácích receptů.
13 přírodních tipů, jak si poradit s plevelem a škůdci v zahradě
V souvislosti s obavami ze škodlivosti chemických pesticidů se většina z nás, zahrádkáře snaží omezit jejich nákup a používání. Zároveň jsme nuceni hledat alternativy, abychom dokázali vypěstovat úrodu.
Kromě kupovaných alternativ, jako jsou přípravky na bázi rostlinných silic či výtažků, případně „dobrých“ parazitů a hub, můžeme vyzkoušet i vlastnoručně a doma vyrobené postřiky. Základ na ně nám často roste přímo v zahradě. Mnohé rostliny totiž přirozeně obsahují chemické látky, které jim slouží jako obrana proti chorobám a škůdcům, a jsou účinné podobně jako přípravky, které si můžeme zakoupit. Stačí strávit pár minut při kuchyňské desce na krájení a získáme základ pro přípravu spreje, který je přátelský k přírodě a je téměř zdarma.
BIOprotekce zahrady svépomocí: Těchto 30 rostlin vám pomůže
PŘEČTĚTE SI TAKÉ
BIOprotekce zahrady svépomocí: Těchto 30 rostlin vám pomůže
Jediné, co si musíme zakoupit, je tekuté draselné mýdlo vhodné na zemědělské využití, nebo čisté, takzvané kastilské mýdlo (dostupné v obchodech s produkty na výrobu domácí kosmetiky). Toto mýdlo zajistí, že se postřik lépe udrží na rostlině. Obyčejné mýdlo nepoužíváme, obsahuje totiž i množství přídavných látek, které do zahrady nejsou vhodné.
Většina přípravků škůdci odpudí, ale nezabije. V zahradě je také vhodné aplikovat způsoby a postupy známé z přírodních zahrad, které přilákají přirozené predátory, jako jsou ptáci, žáby a berušky. Díky nim zabráníme nejhorším škodám. Silnější insekticidní odvary používáme pouze jako poslední možnost, protože podobně jako chemické pesticidy, mohou zabít i užitečný hmyz.
postřik růží
česneková voda
Česnek má přirozený ostrý zápach, který mu slouží jako přírodní ochranný mechanismus. Když stroužky rozmačkáme, uvolní intenzivní pach na bázi sloučenin síry, který má odradit všechny, co je chtějí sníst. Pokud na rostliny aplikujeme postřik se stejnými sloučeninami, odpudit většinu škůdců od černé mšice makové (častá na fazolích) přes molice ve skleníku až po zelené mšice na růžích. Důležité je nešetřit na česneku. Budeme potřebovat dvě celé hlávky na jednu dávku. Nejlépe, pokud si je vypěstujeme sami.
Za suchého počasí stříkáme připravenou česnekovou vodou obě strany listů, dokud nejsou úplně promáčené. Opakujeme každý týden, v případě silného deště i po něm. Česnekovou vodu používáme co nejčerstvější, tehdy je nejúčinnější.
Použití: na mšice, plzáků, molice
česnek
čili sprej
Chilli sprej snižuje výskyt mšic, svilušek a molic ne zabíjením dospělých jedinců, ale tím, že jejich vajíčka obalí olejovitou vrstvou a zabrání líhnutí. Velmi dobře účinkuje na odpuzení savců, protože pálivá látka kapsaicin pořádně popálí ústa jakéhokoliv savce, který se ho pokusí sníst.
Na domácí výrobu postřiku poslouží jakékoliv chilli papričky, nejúčinnější jsou však ty najštipľavejšie. Rostliny stříkáme proti hmyzím škůdcům preventivně, čili ještě dříve, než jejich napadnou. Před savci rostliny chráníme postřikem každých několik týdnů, po dešti však aplikaci zopakujeme.
Listy sprej částečně absorbují, takže pokud například nemáme rádi štiplavý salát, nestříkáme listovou zeleninu. Nádobku nespotřebovaného chilli spreje důkladně označíme a v chladničce
můžeme skladovat několik týdnů.
Použití: mšice, molice, svilušky, srnčí a jelení zvěř, veverky, zajíci a myši
chilli papričky
Česneková voda a chilli sprej krok za krokem

Postup výroby česnekové vody a chilli spreje je velmi podobný.
Vezmeme plnou hrst chilli papriček nebo dvě celé hlávky česneku (není třeba je loupat) a nahrubo jejich nasekáme nebo nakrátko vložíme do mixéru. Při práci s papričkami si dáme rukavice a vyhýbáme se dotyku obličeje. Pokud nemáme po ruce čerstvé chilli papričky, použijeme polévkovou lžíci chilli prášku.
Nasekaný česnek nebo papričky vsypeme do litrového zavařovací sklenice a doplníme vodou. Zakryté necháme louhovat celou noc (česnekovou vodu) nebo až týden (čili sprej).
Přecedíme přes gázu do nádoby a přidáme polévkovou lžíci kapalného draselného nebo kastilského mýdla. Přelijeme do uzavíratelné láhve a zřetelně označíme. Chilli sprej používáme neředěný, česnekovou vodu ředíme v poměru 250 ml na litr čisté vody. Zelenina může nasáknout pachy, proto postřiky před sklizní omezíme.
Příprava postřiku z chilli
Dalších 6 přírodních pesticidů
pivo
Nevylévejte zbytky po oslavě – pivo je jedním z nejúčinnějších odpuzovačů plzáků. Nalijte pivo do výšky 5 cm do nádoby od rodinného balení jogurtu a zakopejte do záhonu s okrajem kousek nad zemí, aby se v tekutině neutopili i brouci. Plzáků milují kvasící pivo, vlezou do nádobky, kde nadejde jejich „opilý konec“.
Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.
https://nas-svet.cz/jist-mrazeny-med-je-novym-trendem-odbornici-varuji-pred-vedlejsimi-ucinky/
https://gomag.cz/ekzem-na-dlanich-muze-mit-ruzne-priciny-jake/
https://magazinvolnycas.cz/hledate-usporny-zpusob-vareni-nesetrete-na-surovinach-ale-energii/